Probíhá připojování k serveru.

Spojení se serverem bylo přerušeno z důvodu neaktivity nebo chyby spojení. Prosím obnovte stránku.

Připojení k serveru odmítnuto. Prosím obnovte stránku.


Tisková zpráva


Mírný, ale setrvalý nárůst letového provozu byl typický pro vývoj letového provozu v českém vzdušném prostoru v průběhu roku 2022. Ve srovnání s posledním rokem předkrizového vývoje, tedy rokem 2019, který současně slouží jako základní srovnávací kritérium, dosáhl provoz úroveň 64 %. V dlouhodobém srovnání je tak objem provozu v roce 2022 přibližně stejný, jako byl v roce 2005.

Za celý rok 2022 bylo ve vzdušném prostoru České republiky zaznamenáno 550 194 pohybů oproti 850 179 pohybům v roce 2019. Průměrný denní počet pohybů dosáhl 1 507. Největším zákazníkem podniku v roce 2022 byla irská nízkonákladová společnost Raynair, která v českém vzdušném prostoru prolétala celkově 14 458 568 kilometrů. Mezi další dva nejvýznamnější zákazníky na českém nebi pak patří společnosti Turkish Airlines a Wizz Air. Domácí dopravce Smartwings byl naopak největším zákazníkem podniku na Letišti Václava Havla Praha.

Vývoj objemu provozu v českém vzdušném prostoru tak byl opět výrazně odlišný, než byl evropský průměr, který dosáhl úrovně 83 % provozu roku 2019. Důvodem odlišného provozního vývoje ve vzdušném prostoru České republiky je úplná absence vnitrostátní letecké dopravy, vliv války na Ukrajině a ukončení využívání souvisejících letových tratí. Významně se také projevují i sankce pro ruské a běloruské dopravce, včetně minimálního provozu ukrajinských dopravců. V celkovém součtu se z tohoto důvodu jedná průměrně o 200 letů denně méně.

„Nadále bereme aktuální vývoj jako příležitost k dokončení konsolidace a přípravě na standardní období vývoje letecké dopravy. Tento proces zahrnuje nejenom klíčový prvek průběžného rozvoje nového hlavního systému pro řízení letového provozu TopSky, ale také optimalizaci našich služeb a výcvik potřebného počtu provozních zaměstnanců“, komentoval výsledky roku 2022 Jan Klas, generální ředitel podniku a dodal: „Již 23. února 2023 se český vzdušný prostor stane součástí Jihovýchodního evropského prostoru volných tratí SEE FRA (pozn: South East Europe Free Route Airspace – Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko). Tato výrazně zákaznicky orientovaná změna přispěje ke snížení emisí, zkrácení letových tratí, spotřeby paliva a naopak ke zvýšení letové efektivnosti a flexibilního plánování“.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s. p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.


Kontakt pro další informace:
Richard Klíma, Řízení letového provozu ČR, s. p.,
e-mail: klima@ans.cz, tel.: +420 220 37 2093, 724 172 186,
www.rlp.cz